Sodano, Angelo
Order in College: Cardinal Bishop
With Title: Suburbicarian Sees of Ostia and of Albano
Native Country: Italy
Appointed by: John Paul II on 28 June 1991
Ecclesiastical Office:  Dean of the College of Cardinals; Secretary of State emeritus;  
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Angelo Sodano was born in Isola d'Asti, Italy, on November 23, 1927. He was ordained a priest on September 23, 1950. In 1959, he entered the diplomatic service of the Holy See, and served in Ecuador and Uruguay. He was ordained titular archbishop of Nova diCesare on January 15, 1978. From 1978 until 1988, he served as nuncio to Chile. He was secretary of the Council for Relations with States from 1988 until 1990, and pro-Secretary of State from December 1, 1990 until 1991. On June 28, 1991, he was created a cardinal. His titular church is S. Maria Nuova. On January 10, 1994, he transferred to the order of cardinal Bishops, as titular bishop of the suburbicarian see of Albano (while retaining his title to S. Maria Nuova). He became Secretary of State of June 29, 1991. He was elected the Cardinal Dean of the College of Cardinals, and confirmed in that office on 30 April 2005 by Pope Benedicxt XVI. His is Secretary of State emeritus of the Roman Curia. He serves in the Congregation of Bishops, the Congregation for the Doctrine of the Faith, the Congregation for Oriental Churches, the Commission for Vatican City State, and the Institute for Works of Religion.