Re, Giovanni Battista
Order in College: Cardinal Bishop
With Title: Suburbicarian See of Sabina Poggio-Mirteto
Native Country: Italy
Appointed by: John Paul II on 21 February 2001
Ecclesiastical Office:  Prefect Emeritus Congregation for Bishops 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Giovanni Battista Re was born on January 30, 1934, in Borno (Brescia), Italy. He was ordained a priest on March 3, 1957. He earned a doctorate in canon law and taught in the Brescia Seminary. He entered the Holy See diplomatic service, and served in Panama and Iran. He was recalled for service in the Secretariat of State. He served as secretary for the Congregation of Bishops in 1987. On November 7, 1987, he was made a titular Archbishop. In 1989, he was a sostituto for the Secretariat of State. On September 16, 2000, he became Prefect of the Congregation of Bishops and President of the Pontifical Commission for Latin America. He was created a cardinal on February 21, 2001. His titular church is the Twelve Holy Apostles. He retired as Prefect of the Congregation of Bishops and president of the Pontifical Commission for Latin America on 30 June 2010. He has served in the Congregation for the Doctrine of the Faith and the Commission for Vatican City State.