Sfeir Nasrallah, Pierre
Order in College: Cardinal Bishop
With Title: Patriarch of Antioch of the Maronites
Native Country: Lebanon
Appointed by: John Paul II on 26 November 1994
Ecclesiastical Office:  Patriarch Emeritus of Antioch of the Maronites 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Pierre Sfeir Nasrallah was born on May 5, 1920, in Reyfoun, in the Maronite diocese of Sarba, Lebanon. He was ordained a priest on May 7, 1950. From 1956 until 1961, he served as secretary for the Maronite patriarchate. He taught Arabic literature and philosophy at the Marist Fathers College in Jounieh from 1951 until 1961. On July 16, 1961, he was ordained titular bishop of Tarsus of the Maronites. On April 19, 1986, he was elected Patriarch of Antioch of the Maronites, and was granted ecclesial communion by Pope John Paul II on May 7, 1986. On November 26, 1994, he was created a cardinal. He served as Patriarch of Antioch of the Maronites until 26 February 2011. In the Roman Curia, he served in the Congregation for the Oriental Churches and the Pontifical Council for the Pastoral Care of Health Care Workers.