Álvarez Martínez, Francisco
Order in College: Cardinal Priest
With Title: S. Maria
Native Country: Spain
Appointed by: John Paul II on 21 February 2001
Ecclesiastical Office:  Archbishop of Toledo Emeritus 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Francisco Álvarez Martínez was born on July 14, 1925, in Santa Eulalia de Ferroñes Llaner, Spain. He was ordained a priest on July 11, 1950. He served as the personal secretary of Archbishop Lauzurica y Torralba of Oviedo, and chancellor and secretary of the archdiocesan curia. He was also chaplain of the university students at the Teresian Institute. He was appointed bishop of Tarazona on April 13, 1973, and consecrecrated on June 3, 1973. He became bishop of Calahorra and La Calzado-Logroño on December 20, 1976, and transferred to Orihuela-Alicante on May 12, 1989. On June 23, 1995, he was appointed archbishop of Toledo. He has served as a member of the Standing Committee of the Spanish Episcopal Conference. He was created a cardinal on February 21, 2001, his titular church being St. Mary "Queen of Peace" in Monte Verde. He retired as archbishop of Toledo on 24 October 2002.