Arinze, Francis
Order in College: Cardinal Bishop
With Title: Suburcarian see of Velleteri-Segni
Native Country: Nigeria
Appointed by: John Paul II on 25 May 1985
Ecclesiastical Office:  Prefect Emeritus, Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Francis Arinze was born on November 1, 1932, in Eziowelle, Nigeria. He was ordained a priest in November 23, 1958. On August 29, 1965, he was made titular bishop of Fissiana and auxiliary bishop of Onitsha. He served as archbishop of Onitsha from from 1967 to 1984. In 1984 he became the pro-president of the Secretariate for Non-Christians (now the Council for Interreligious Dialogue). On May 25, 1985, he was created a cardinal, becoming titular deacon of St. John (della Pigna). He transferred to the order of cardinal priests on January 29, 1996. He was transfered to the Order of Cardinal Bishops on 25 April 2005 by Benedict XVI, to the suburcarian see of Velleteri-Segni, previously held by Joseph Ratzinger (Benedict XVI). In 1985 he became president of the Council for Interreligious Dialogue. In the Roman Curia, he serves in the Congregation of the Doctrine of the Faith, the Congregation for Oriental Churches, the Congregation for the Evangelization of Peoples, and the Congregation for the Causes of Saints. He also serves on the Council for the Laity, the Council for Christian Unity, and the Pontifical Council for Culture. He is also a member of the International Eucharistic Congress. He was appointed Cardinal-Bishop of Velletri-Segni on 25 April 2005. The Cardinal served as Prefect of the Congregation for Divine Worship and Discipline of the Sacraments from 1 October 2002 to 9 December 2008.