Bergoglio, S.J., Jorge Mario
Order in College: Cardinal Priest
With Title: S. Roberto Bellarmino
Native Country: Argentina
Appointed by: John Paul II on 21 February 2001
Ecclesiastical Office:  Pope 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Jorge Mario Bergoglio, S.J., was born on December 17, 1936, in Buenos Aires, Argentina. He was ordained a priest for the Jesuit community on December 13, 1969. He served as novice master in the Theological Faculty of San Miguel. From 1973 to 1979, he served as the Jesuit provincial for Argentina. From 1980 to 1986, he was rector of the Philosophical and Theological Faculty of San Miguel. He completed his doctoral dissertation in Germany and served as confessor and spiritual director in Córdoba. On May 20, 1992, he was appointed titular bishop of Auca and auxiliary bishop of Buenos Aires, and was consecrated on June 27 1992. On June 3, 1997, he was appointed coadjutor archbishop of Buenos Aires, and on February 28, 1998, he succeeded as bishop of Buenos Aires. He also serves as Ordinary for Eastern-Rite faithful in Argentina who lack their own ordinary, and he serves as second vice-president of the Argentine Episcopal Conference. He was created a cardinal on February 21, 2001. His titular church is St. Robert Bellarmine. He continues to serve as Archbishop of Buenos Aires. In the Roman Curia, he served in the Congregation for the Discipline of the Sacraments, the Congregation for the Clergy, the Congregation for Institutes of Consecrated Life and Societies of Apostolic Life, and in the Council of the Family. He was elected Pope 13 March 2013.