Levada, William Joseph
Order in College: Cardinal Deacon
With Title: Deacon of St. Mary in Domnica
Native Country: USA
Appointed by: Benedict XVI on 22 February 2006
Ecclesiastical Office:  Prefect Emeritus Congregation for the Doctrine of the Faith 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal William Levada was born on June 15, 1936 in Long Beach, California. After attending seminary at the North American College and studying theology at the Pontifical Gregorian University in Rome, he was ordained a priest on December 20, 1961. From 1976 to 1982 he was an official of the Congregation for the Doctrine of the Faith. On May 12, 1983 he was ordained a bishop to the titular see of Capreae and was assigned as an auxilary bishop to the Archdiocese of Los Angeles. On September 21, 1986, he became the Archbishop of Portland, Oregon where he helped revitalize Mount Angel Seminary. He was a principal editor of the Catechism of the Catholic Church, published in 1995. On December 27, 1995 he became the Archbishop of San Francisco. On 13 May 2005, he was appointed Prefect of the Congregation for the Doctrine of the Faith, President of the International Theological Commission, and President of the Pontifical Biblical Commission. He was appointed President of Ecclesia Dei Commission, 8 July 2009. He served in these offices until 2 July 2012, when he retired. On March 24, 2006 he was elevated to the College of Cardinals, and named Cardinal-Deacon of the Titulus S. Mariae in Domnica.