Cordero Lanza di Montezemolo, Andrea
Order in College: Cardinal Deacon
With Title: St. Mary in Portico
Native Country: Italy
Appointed by: Benedict XVI on 24 March 2006
Ecclesiastical Office:  Archpriest Emeritus of the Basilica of St. Paul's Outside-the-Walls 
Papal Elector: Not Eligible to Vote Due to Age

Cardinal Andrea Cordero Lanza di Montezemolo was born on 27 August 1925 in Turin, Italy. He was ordained a priest on 13 March 1954 and holds a bachelor's degree in philosophy, degrees in architecture and in canon law, and a licence in theology. Cardinal Cordero Lanza di Montezemolo entered the diplomatic service of the Holy See in 1959 and for 42 years served as Nunciature Secretary in various countries. He was appointed as Undersecretary and Secretary of the Pontifical Commission lustitia et Pax, and on 5 April 1977 was nominated titular Archbishop of Anglona and Apostolic Pro-Nuncio in Papua New Guinea and Apostolic Delegate in the Solomon Islands. On 28 April 1990 he was appointed Apostolic Delegate in Jerusalem, in Palestine and in Jordan. On 13 April 1991 he was transferred to the titular see of Tuscania, and from 1994-98 he served as Apostolic Nuncio in Israel. From 1998-2001 he was Apostolic Nuncio in Italy and in San Marino. On 1 June 2005, Pope Benedict XVI appointed him as Archpriest of the Basilica of St Paul Outside-the-Walls. He was elevated to Cardinal 24 March 2006, and appointed Cardinal-Deacon of S. Maria in Portico. 3 July 2009, retired as Archpriest of St Paul Outside-the-Walls.