Amato, Angelo
Order in College: Cardinal Deacon
With Title: St. Mary in Aquiro
Native Country: Italy
Appointed by: Benedict XVI on 20 November 2010
Ecclesiastical Office:  Prefect of the Congregation for Saints' Causes 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 8 June 2018

Cardinal Angelo Amato was born in Molfetta, Italy, 8 June 1938. On 22 December 1967, he was ordained a priest of the Salesians of St John Bosco. He holds a licentiate in philosophy from the Pontifical Salesian University and a doctorate in theology from the Pontifical Gregorian University in Rome. At the Salesian University, he taught dogmatic theology, and served as dean of theology and vice rector of the university. He served as secretary of the Pontifical Academy of Theology and as consultant to the Congregation for the Doctrine of the Faith, and to the pontifical councils for Christian Unity and for Interreligious Dialogue. On 19 December 2002, he was appointed Secretary of the Congregation for the Doctrine of the Faith and Titular Archbishop of Sila. On 3 January 2003, he was ordained Bishop. On 9 July 2008, he was appointed Prefect of the Congregation for the Doctrine of the Faith, and on 20 November 2010, elevated to Cardinal