Koch, Kurt
Order in College: Cardinal Deacon
With Title: Our Lady of the Sacred Heart
Native Country: Switzerland
Appointed by: Benedict XVI on 20 November 2010
Ecclesiastical Office:  President of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity  
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 15 March 2030

Cardinal Kurt Koch was born in Emmenbrücke, Switzerland, 15 March 1950. He studied at Lucerne University and at the University of Munich. On 20 June 1982, he was ordained a priest for the diocese of Basel. He served a parish in Bern for three years, taught at Lucerne, and then became rector of the theological faculty in 1995. He was elected Bishop of Basel on 21 August 1995. His election was confirmed by Pope John Paul II on 6 December 1995, and he was ordained a Bishop, 6 January 1996. On 1 July 2010, he was appointed President of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity (or which he had been a member 2002), President of the Commission for Religious Relations with the Jews, and appointed Archbishop (personal title). On 20 November 2010, he was elevated to Cardinal.