Piacenza, Mauro
Order in College: Cardinal Deacon
With Title: St. Paul at the Three Fountains
Native Country: Italy
Appointed by: Benedict XVI on 20 November 2010
Ecclesiastical Office:  Prefect of the Congregation for Clergy 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 15 September 2024

Cardinal Mauro Piacenza was born 15 September 1944 in Genoa, Italy. He was ordained a priest of Genoa on 21 December 1969. He taught religion in public schools, theology, canon law, and a variety of other subjects at public as well as and church-sponsored institutes. In 1990 he began work at the Congregation for Clergy, being promoted to Undersecretary in 2000. On 13 October 2003, he was appointed President of the Pontifical Commission for the Cultural Heritage of the Church and Titular Bishop of Victoriana. He was ordained Bishop, 15 November 2003. On 28 August 2004, he was appointed President of the Pontifical Commission for Sacred Archaeology, and served until 7 May 2007, when he was appointed Secretary of the Congregation for the Clergy and Titular Archbishop of Victoriana. He was promoted to Prefect of the Congregation for the Clergy on 7 October 2010, and elevated to Cardinal on 20 November 2010.