Mamberti, Dominique
Order in College: Cardinal Deacon
With Title: Santo Spirito in Sassia
Native Country: France
Appointed by: Pope Francis on 14 February 2015
Ecclesiastical Office:  Titular Archbishop of Sagona, Prefect of the Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 7 March 2032

Dominique Mamberti was born in Marrakech, Morocco, on 7 March 1952, to French parents who returned to France shortly after his birth. After entering the Pontifical French Seminary in Rome, he was ordained a priest on 20 September 1981 for the diocese of Ajaccio, Corsica. He earned a degree in canon law and began studying at the Pontifical Ecclesiastical Academy. He entered the Holy See’s diplomatic service on 1 March 1986, serving in Algeria (1986-1990), Chile (1990-1993), at the UN in New York (1993-1996), in Lebanon (1996-1999), and at the Section for Relations with States at the Secretariat of State (1999-2002). On 3 July 2002, he was ordained a bishop after his appointment as Apostolic Nuncio in Sudan, titular Archbishop of Sagona and Apostolic Delegate in Somalia. On 19 February 2004 he was appointed Apostolic Nuncio in Eritrea. On 15 September 2006, he was appointed secretary for Relations with States of the Secretariat of State by Pope Benedict XVI. He served until January 2015, leading many Holy See delegations at international meetings and conferences, especially at the General Assembly of the UN and the Organization for Security and Co-operation in Europe. On 8 November 2014, Pope Francis appointed him prefect of the Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura.