Puljic, Vinko
Order in College: Cardinal Priest
With Title: S. Chiara a Vigna Clara
Native Country: Bosnia
Appointed by: John Paul II on 26 November 1994
Ecclesiastical Office:  Archbishop of Vrhbosna  
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 8 September 2025

Cardinal Vinko Puljic was born on September 8, 1945, in Prijecani, Bosnia-Herzegovina. He was ordained a priest on June 29, 1970. From 1978 until 1987, he served as the spiritual director at the minor seminary of Zadar. He also was a parish priest. In 1990, he was appointed vice-rector of the Sarajevo major seminary. He was ordained archbishop of Vrhbosna (Sarajevo) on January 6, 1991, in Rome. He was created a cardinal on November 26, 1994. His titular church is St. Clare in Vigna Clara. He continues to serve as Archbishop of Vrhbosna. He is also a member of the Congregation for the Evangelization of Peoples and the Council for Interreligious Dialogue.