Caņizares Llovera, Antonio
Order in College: Cardinal Priest
With Title: St. Pancras
Native Country: Spain
Appointed by: Benedict XVI on 24 March 2006
Ecclesiastical Office:  Prefect of the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 15 October 2025

Cardinal Antonio Caņizares Llovera was born on 10 October 1945 in Utiel, Spain. He was ordained a priest on 21 June 1970 and holds a doctorate in theology. He began his pastoral ministry as parish coadjutor, chaplain and as parish priest. He was Secretary of the Episcopal Commission for the Doctrine of the Faith and Founder and First President of the Spanish Association of Catechists. On 6 March 1992 he was appointed Bishop of Avila. Within the Bishops' Conference of Spain he was a Member of various bodies and was President of the Episcopal Commission of Seminaries and the Episcopal Commission of Education. Since 1995 he has been a Member of the Congregation for the Doctrine of the Faith and contributed to the compilation of the Spanish-language edition of the Catechism of the Catholic Church. He also founded the St. Teresa of Jesus Catholic University in Avila (1994-97). As Bishop he promoted the Diocesan Synod of 1995. On 10 December 1996 he was appointed Archbishop of Granada. On 24 October 2002 he was appointed Archbishop of Toledo. He was elevated to Cardinal, and appointed Cardinal-Priest of S. Pancrazio, 21 May 2006. On 9 December 2008 Cardinal Caņizares Llovera was appointed Prefect of the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments.