Monsengwo Pasinya, Laurent
Order in College: Cardinal Priest
With Title: St. Mary
Native Country: Democratic Republic of Congo
Appointed by: Benedict XVI on 20 November 2010
Ecclesiastical Office:  Archbishop of Kinshasa  
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 7 October 2019

Cardinal Laurent Monsengwo Pasinya was born 7 October 1939 in Mongobele. He studied at the minor seminary of the Inongo Diocese, then the major seminary at Kabwe. He was sent to Rome in 1960, where he studied at the Pontifical Urbanian University and was ordained priest, 21 December 1963, for the Inongo Diocese, Congo (Democratic Republic). From 1964 to 1970, he studied at Rome’s Pontifical Biblical Institute, where he earned a doctorate in Biblical Sciences. On 13 February 1980, he was appointed Auxiliary Bishop of Inongo and Titular Bishop of Aquae Novae in Proconsulari. He was ordained Bishop on 4 May 1980. On 7 April 1981, he was appointed Auxiliary Bishop of Kisangani, Congo. During the 1990s, he helped guide his country to a new democratic constitution, serving with the Vatican’s blessing as president of the Sovereign National Conference, president of the High Council of the Republic, as speaker of the country’s transitional parliament. He was appointed Archbishop of Kinshasa on 6 December 2007 and installed 7 February 2008. He was elevated to Cardinal on 20 November 2010.