Filoni, Fernando
Order in College: Cardinal Deacon
With Title: Nostra Signora di Coromoto in San Giovanni di Dio
Native Country: Italy
Appointed by: Benedict XVI on 18 February 2012
Ecclesiastical Office:  Prefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 15 April 2026

Cardinal Fernando Filoni was born on 15 April 1946 in Manduria, Italy. He was ordained a priest on 3 July 1970 and holds doctorates in philosophy and canon law. He entered the Diplomatic Service of the Holy See in 1981 and served in Sri Lanka, Iran, Brazil, Iraq and the Philippines, among other countries. Following his appointment as titular Archbishop of Volturno and Apostolic Nuncio in Iraq and in Jordan, he received Episcopal ordination on 19 March 2001. To convey the Church’s closeness to the people during the war in Iraq, Archbishop Filoni stayed at his post until March 2006 at considerable personal risk. He served as Apostolic Nuncio in the Philippines from February 2006 until his appointment as Substitute of the Secretariat of State on 9 June 2007. On 10 May 2011, Pope Benedict XVI appointed him Prefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples. He is Grand Chancellor of the Pontifical Urbaniana University.