da Rocha, Sérgio
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Santa Croce in Via Flaminia
Native Country: Brazil
Appointed by: Francis on 19 November 2016
Ecclesiastical Office:  Archshop of Brasília, Brazil 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 21 October 2039

Card. da Rocha was born in Dobrada, São Paulo, Brazil, on 21 October 1959. He studied philosophy, holds a license in moral theology and a doctorate in theology. He was ordained priest on 14 December 1984 and served as parish priest at Água Vermelha and coordinator of the Pastoral Ministry for Youth of São Carlos (1985-1986); professor of philosophy at the diocesan seminary and spiritual director of the House of Theology in Campinas (1986-1987 and 1991); rector of São Carlos Philosophy Seminary (1987-1988 and 1990); parochial vicar of the Cathedral of São Carlos (1988-1989); parochial vicar of Nossa Senhora de Fátima Parish in São Carlos (1990); professor of Moral Theology at the PUC of Campinas and rector of the diocesan theology seminary (1997-2001). He was ordained bishop by John Paul II on 11 August 2001, after being appointed titular Bishop of Alba and Auxiliary of Fortaleza. On 31 January 2007, Benedict XVI appointed him Coadjuor Archbishop of Teresina. He succeeded as Archbishop on 3 September 2008. He was appointed Archbishop of Brasília on 15 June 2011. Since April 2015, he has been president of the National Bishops' Conference of Brazil.