Piat, Maurice Evenor, CSSp.
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Santa Teresa al Corso d’Italia
Native Country: Mauritius
Appointed by: Francis on 19 November 2016
Ecclesiastical Office:  Bishop of Port-Louis, Mauritius 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 19 July 2021

Card. Piat was born 19 July 1941 in Moka, Mauritius. After completing his studies, he entered the Congregation of the Holy Ghost Fathers in Ireland, making his religious profession on 8 September 1962. He obtained a degree at University College, Dublin. He was admitted to the Pontifical French Seminary in Rome and continued theological studies at the Pontifical Gregorian University, obtaining a license in theology in 1972. He was ordained a priest on 2 August 1970. In his homeland, he was appointed professor and catechist at the Collège du Saint-Esprit in Quatre-Bornes. From 1977-1979 he studied in Paris at the Institut pour la Formation des Educateurs du Clergè. He returned to Mauritius, where, in addition to serving in two parishes, he became episcopal vicar for the formation and coordination of the Diocesan Apostolate. On 21 Jaunary 1991 he was appointed Coadjutor Bishop of the Diocese of Port-Louis, and was appointed Bishop of that diocese on 15 February 1993. He served as president of the Bishops' Conference of the Indian Ocean from 1996-2002 and again from 2013 until September 2016.