Arborelius, OCD, Anders
Order in College: Cardinal Priest
With Title: Santa Maria degli Angeli
Native Country: Sweden
Appointed by: Francis on 28 June 2017
Ecclesiastical Office:  Bishop of Stockholm 
Papal Elector: Eligible; Ineligible on 24 September 2029

Cardinal Arborelius was born 24 September 1949 in Sorengo, Switzerland. At the age of 20, he converted to Catholicism at the age of 20 and entered the Order of Discalced Carmlite Fathers in Nørre Aaby, Denmark, 1971. He made his perpetual profession in Bruges, Belgium, in 1977. He studied philosphy and theology in Belgium and at the Teresianum in Rome, and studied modern languages at the University of Lund.He was ordained a priest on 8 September 1979. He became the first Catholic Bishop of Sweden of Swedish origin since the Lutheran Reformation, receiving episcopal ordination on 29 December 1998, at the Catholic Cathedral of Stockholm. He served as president of the Episcopal conference of Scandinavia (2005-2015); vice president of this conference (2015); and member of the Commission of the Pontifical Council for the Family (2002-2009). He was appointed Consultor to the Pontifical Council for the Laity on 21 January 2014.